Neden Preminger?

OTTO PREMINGER ANISINA

Takvimler 23 Nisan 1986’yı gösterdiğinde, Avusturya kökenli Amerikalı yönetmen Otto Preminger, 80 yaşında akciğer kanseri ve Alzheimer hastalığından New York’ta hayata gözlerini yummuştu.

Preminger’in hayat yolculuğu 1905 yılında Avusturya-Macaristan’da başladı. Birinci Dünya Savaşı esnasında tiyatroya ve oyunculuğa ilgisi depreşti. Savaştan sonra 1924’te 19 yaşındayken ünlü Avusturyalı dramaturg Max Reinhardt’ın Viyana’da kurduğu tiyatroda yer almaya başladı; fakat bir yıl sonra Reinhardt’ın tiyatrosundan ayrılarak beş yıl boyunca bağımsız bir şekilde Aussig kentinde tiyatro oyunları yönetti.

Sinema kariyerinde, “Laura” ve “Fallen Angel” gibi kara filmlerle dikkatleri üzerine toplamaya başlasa da, asıl yıldız gibi parladığı anlar 1950’li ve 1960’lı yılların tabulaşmış konularına değinmesiyle yaşandı. “The Man with the Golden Arm”da uyuşturucu bağımlılığını, “Anatomy of a Murder”da tecavüz kavramını ve “Advise and Consent”te ise eşcinselliği ele alarak kimi eleştirmenlerin kimi sinemaseverlerin hedef tahtası oldu; öbür yandan da cesareti ve öncesinde değinilmeyen tabuları yıktığı için de alkışlandığı da oldu.

Otto Preminger, fiziken bu dünyada varlığını sürdürmese bile beyazperdede yarattığı dünyasıyla varlığını sürmeye devam ediyor; çünkü Kinks grubunun “Celluloid Heroes” şarkısında da dendiği gibi “selüloid kahramanlar asla acı hissetmezler ve… …asla ölmezler.”

Neden Preminger Kalem Dairesi?

Otto Preminger, sinema kariyeri boyunca zamanında tabu olarak nitelendirilen konuların sinemada serbestleştirilmesindeki aktörlerden biriydi. Tabuları yıkarak, filmleriyle toplumda belli farkındalıkların oluşmasını sağlayarak, üstü kapatılan geçiştirilen sorunlara parmak bastı. Her ne kadar da zamanında eleştiri oklarına, sansüre ve ardı arkası kesilmeyen kara listelere maruz kalsa da; kendi davasından -yani kuytuda köşede zincirlenmiş tabuları yıkmak- vazgeçmedi.

Biz, Preminger Kalem Dairesi olarak da, hem Otto Preminger’in anısına saygı duruşunda bulunarak hem de tabulaşmış konuları çevreleyen fanusları kırarak bu tabulaşmış mütekasıf fikirlerin üzerinde düşünmeye ve yazmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Unutmayın, fikirler mütekasıftır ve beyne hiçbir şekilde zarar vermezler. Aksine, fikirler beyni geliştirirler. Ruhu renklendirirler, tabuları gerekçelendirerek yıkarlar.

Bu yüzden Preminger Kalem Dairesi’nin ismi, Otto Preminger’in zamanında yürütmüş olduğu davaya, kendisine ve tabuları yıkan bir başka sanatçı olan Bertolt Brecht’in “Kafkas Tebeşir Dairesi”nin ismi ile kalemin kuvvetinden gelmektedir.

 

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti