KONFORMİST KARDEŞİM

21. yüzyılın en büyük sorununu açıklıyoruz;KONFORMİZM.Gelin bu büyük sorunu hep birlikte gözden geçirelim.


Nedir bu konformizm…TDK’ya göre dilimize Fransızcadan girmiş bir sözcük.Araştırdım Fransızcaya da İngiltere’den geçiş yapmış…İngiliz kilisesi emir ve görüşlerine karşı gelen aydınları konformist olarak suçlamış.

Yani ilk olarak kelime başkaldıran,boyun eğmeyen anlamlarına geliyormuş.Sonra zaman değişmiş tabii.İnsanlarla beraber kelimeler de basitleşmiş ve konformist Türk diline ‘’standartlara uyan’’ olarak geçmiş.

Bu kelime Bernardo Bertoluccı’nin aynı adlı filmini izlediğimde kafama takılmıştı. Mussolini dönemini anlatan bu film Mussolini gibi düşünmeyenleri konformist diye damgalıyordu.O zamanlar yargı,medya,ekonomi onun elinde olduğu için konformistler seslerini çıkaramıyorlardı.Bu da Mussolının işine gelir tabii.Kim etrafında konformist ister ki?

BERNARDO BERTOLUCCİ
BERNARDO BERTOLUCCİ

Günümüzde konformist olmak hele ki sanatçı olduğunuzu iddia eden bir kimse için oldukça tehlikeli bir mevzudur.Güzel kalpli insan ODTÜ mezunu METİN CELAL konformist isimli şiirinde diyor ki;

‘’Sanki her şey önceden yaşanmıştı

Daha geçmeden biliyorduk bu yolları

Söylenecek tüm sözler zaten yazılmıştı

Soğuyan cesetlerimiz mutsuz olacaktı’’

METİN CELAL
METİN CELAL

Günümüz Türkiye’sinde internette alışveriş yaparken bile konformist davranmayan insanlara sahibiz.Bu gurur hepimizin…

Konformist bir talk show programında çıkan bir tartışma sonucu konformist sunucu linç etmek de ancak biz konformistlerin işidir.

Bu yazıyı okuduğunuz Preminger Kalem Dairesi konformist işidir diyeceğimi zannediyorsanız yanılıyor ve büyük bir yanlış yapıyorsunuz.

Çünkü bu dergide bir avuç parlak fikirli genç biraraya gelip tabuları yıkmak gibi iddaalı cümleler ile değil yalnızca samimi,kalpten duyguları ile size medeniyetler beşiği Konya’dan seslenme olanağı sunuyor bu devrik cümlenin sahibine.

Devrilirse cümleler devrilir,insan devrilesi değil.

Yazar Hakkında

Deniz Cem Tali

1997 senesinde Karşıyaka'da doğmuşum.Ardından ailemle Denizli'ye göç ettik. Liseyi Denizli'de bitirdim. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği bölümünde okuyorum.Güzel insanların oluşturduğu bu topluluğa bir parça edebiyat katmaya geldim.

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti