Gerçek Bir ‘İnsan’

Cengiz Özkan kimdir? Peki ya hiç Cengiz Özkan’ı dinlemeyen var mıdır? Cengiz Özkan’ın nereli olduğu hakkında bir fikriniz var mı? Bir Ay doğar, Ben Denizde Bir gemi, Değme Felek, Acem Kızı ve daha nice türküye can katan bir ses.


      

        Gerçek bir “insan”: Cengiz Özkan.

       Eğer Cengiz Özkan’ı yüreğinizle dinlediyseniz sesindeki içtenliği, yaşanmışlığı duymuş, hissetmişsinizdir. Bir insanın hasretinin, özleminin, derdinin, sevgisinin dile gelmesidir Cengiz Özkan. Gerçek bir insandır.     

Cengiz Özkan Dinle - Cengiz Özkan Kimdir - Cengiz Özkan Ben denizde bir gemi indir - Cengiz Özkan Nereli - Cengiz Özkan Değme Felek
Cengiz Özkan Hayatı

       1967 yılında Âşık Veysel’in topraklarında Sivas Divriği’de dünyaya gelmiştir bizim Derviş. 1980 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim bölümünden 1991’de mezun olduktan sonra yine aynı üniversitede Halk Müziği alanında yüksek lisansını tamamladı. Dervişimiz bu dönemde daha hamdır. Okuldan mezun olduktan sonra çeşitli kurumlarda, konservatuvarlarda görev aldı. 1998 yılında TRT İstanbul Radyosunda kadrolu saz sanatçısı olarak göreve başladı. Bu dönemde Muharrem Temiz gibi üstatların tedrisatından geçmiş, pişmeye başlamıştır. 1998 yılında Kırmızı Buğday adlı ilk albümünü çıkarmış, bizim canımızı yavaş yavaş yakmaya başlamıştır üstat. Çeşitli Halk Eğitim merkezlerinde çalışmış, aynı zamanda yurt dışında ve yurt içinde birçok konser vermiştir hala konser vermeye devam etmektedir. Bu yıl içinde verdiği bir konsere katılmak bana da nasip oldu. Sazıyla, sesiyle dert dağıttı bizlere.

Cengiz Özkan dinle - cengiz özkan kimdir - cengiz özkan ben denizde bir gemi indir - cengiz özkan değme felek - cengiz özkan bir ay doğar
Cengiz Özkan Kimdir?

    Aldı eline sazını başladı söylemeye… Götürdü bizi Aşık Veysel’in izinden Şarkışla’ya. Niyazi Mısrı ile sürgünlere,Limni’ye. Pir Sultan Abdal’la ölümlere, Banaz’a. Bilmez tabi kendisi bu etkisini, ustaya kalsa sesi güzel bile değildir ama karşısındakine sorun bir de. Dinleyenlerine bütün Anadolu’yu memleket memleket dolaştırır. İnsan olmanın ne demek olduğunu, dostluğun anlamını, aşkın tarifinin nasıl yapıldığı anlatır mızrabını her vuruşunda sazına.

 

Buyurunuz bunca kelam ettiğimiz Derviş’i dinlemeye.

Niyazi Mısrı’nin kaleminden, Cengiz Özkan’ın sesinde dostluğun tanımına: 

Mescitte meyhanede, hanede viranede
Kâbe’de puthanede çağırırım dost dost diye…

https://www.youtube.com/watch?v=th34eo46Pns

     

      Velhasılıkelam Cengiz Ağabeyimiz değeri bilinmesi gereken sayılı insanlardandır. Türküleriyle,sazıyla yaşar, yaşatır. Dinleyin, dinlettirin. Bu güzel ‘insan’ı da aman ha kırmayın, incitmeyin vesselam.

 

 

Yazar Hakkında

Bedirhan Öner

Tarihe, kültüre, insana meraklı -bu yolda kendince bir meramı olan- bir garip seyyah.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti