Türk Sinemasına Damgasını Vurmuş Şarkılar

Türk Sineması - Türk Sinemasında Şarkılar - Barda Film Müziği - Sarmaşık Film Müziği - Türk Sinemasında Şarkılar

Dikkat!

Spoiler içerir.Eğer aşağıdaki filmleri henüz izlemediyseniz önce filmleri izlemenizi ardından bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Filmler senaryoları, oyuncuları, kamera açıları ve bunun gibi birçok etmenle bizleri etkisi altına almayı başarıp hafızalarımızda yer edinir. Ama bazı filmler vardır ki sahnelerle tam uyum içindeki o şarkılar sayesinde bir türlü hafızalardan silinmez ve hatta o şarkılar sürekli kulağımızda çınlayıp bize kendilerini söyletirler. Türk sinemasında müzikleri ile hafızalarımızda yer etmiş filmlere ve o müziklere gelin beraber bir göz atalım.

BARDA

Serdar Akar tarafından yazılıp yönetilmiş olan başrollerinde Nejat İşler, Hakan Boyav, Nergis Öztürk, Melis Birkan ve daha birçok başarılı oyuncunun bulunduğu 2007 yapımı Barda filminin ilk sahnelerinde filmdeki her şeyin yaşandığı barın sahnesinde vokalistliğini Melis Danişmend’in yaptığı Üç Nokta Bir grubunun ‘Dediler Ki’ şarkısı bulunduğu sahnede normal bir etki bırakırken film bittikten sonra filmle ne kadar iç içe geçmiş olduğu anlaşılıyor. (26 good weight loss supplements. İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde yapılmış en sert Türk filmi olarak sunulmuştur.)

Üç Nokta Bir-Dediler ki
Dediler ki hayat güzel
Eğriyi doğruyu bilenler
Dediler ki umut sürer
İnsanları seversen eğer

 

 

SARMAŞIK

Senaristliğini ve yönetmenliğini  Tolga Karaçelik’in yaptığı 2015 yapımı Sarmaşık filmi 2015 Antalya Altın Portakal Film Ödüllerinde en iyi erkek oyuncu(Nadir Sarıbacak), en iyi film, en iyi senaryo ve en iyi yönetmen ödüllerini almıştır. İflas eden ve kayıplara karışan bir armatörün gemisindeki mürettebatın kanunlar gereği gemiden ayrılamaması sonucu içlerinde yaşanan hiyerarşik sistemin tartışmalarını ve iç bunalımlarını anlatan filmin başrollerinde Nadir Sarıbacak, Hakan Karsak ve Kadir Çermik bulunmaktadır. Cem Karaca tarafından bildiğimiz Deniz Üstü Köpürür şarkısının filmde Nadir Sarıbacak tarafından söylendiği bir sahne vardır ki filmi izleyenlerin suratında ufak bir tebessüm bıraktırır.

Cem Karaca-Deniz Üstü Köpürür
Deniz üstü köpürür
Hey canım rinna nay rinna rinna nay
Kayığa binsem götürür hey canım hey
Benim de şu cihana gelişim hey canım rinna nay rinna rinna nay
Bir güzelden ötürü hey canım heyy

 

GÖNÜL YARASI

Yönetmenliğini ve senaristliğini Yavuz Turgul’un yaptığı 2005 yapımı Gönül Yarası hem konusu bakımından hem de içinde barındırdığı oyuncular tarafından çok ilgi görmüş ve herkes için özel bir yere sahip olmuştur. Film 78. Akademi ödüllerinde yabancı dilde en iyi film olarak aday gösterilmiş ve 42. Altın Portakal Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerini almıştır. Emekli bir öğretmen olarak taksicilik yapan Nazım’ın kızıyla beraber kocasından kaçan pavyon şarkıcısı Dünya ile tesadüfi karşılaşmaları sonucu birbirleriyle olan iletişimi ve onları korumaya çalışan Nazım’ın çabalarını anlatan filmin başrollerinde Şener Şen, Meltem Cumbul ve Timuçin Esen yer almaktadır. Bir akşam bir meyhaneye giden Dünya ve Nazım’ın sahnedeki Aynur Doğan’ın söylediği Kürtçe türkü üzerine aralarında geçen o diyalog filmi izleyen herkes için özel bir yere sahiptir. Kürtçe bilmeyen izleyiciler tarafından da beğenilen Dar Hejiroke türküsü herkeste güzel bir yere sahip olmuştur.

Aynur Doğan-Dar Hejiroke
Hêjîra çiyayî (Dağların inciri)
Lêlêlê lêlê lêlê (Lêlêlê lêlê lêlê)
Delala çîyayî (Dağların güzeli)
Dar hejîrokê (İncir ağacısın)
Xemrevînokê (Gam götürensin)

HALAM GELDİ

Senaryosu gazeteci, Evrim Kanpolat tarafından gerçek bir hikayeden uyarlanılarak yazılmış,  yönetmen koltuğunda Erhan Kozan’ın oturduğu 2013 yapımı film sosyal sorumluluk projesi olarak can buluyor. Ülkemizin kanayan yaralarından biri olan akraba evliliği ve çocuk gelin konusunu çocukların gözünden anlatan film 50. Antalya Film Festivalinde özel gösterimle seyircisiyle buluşmuştur. Filmde annenin yaşananlar için özür dilediği sahnede çalan Özür Dileme Benden şarkısı  izleyenlerin boğazına çözülemeyen düğümler atmış ve etkisini her zaman sürdürmüştür.

Işın Karaca – Özür Dileme Benden
Özür dileme benden
Minicik bedenimden
Kimseyi affedemem
Canım böyle yanarken

SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ

Her kahramanının süper güçlere sahip olduğu fantastik, absürd tarzıyla senaristliğini ve yönetmenliğini yapan Türk sinemasının üretken adamı olarak bilinen Onur Ünlü’nün şu anlık zirve filmi olan Sen Aydınlatırsın Geceyi filmi Türk sinemasında yeni bir devrin ürünü olarak görülebilir. Başrollerinde Ali Atay, Demet Evgar ve Ahmet Mümtaz Taylan’ın olduğu film fantastik ve absürd olmasının yanında içleri ısıtacak bir aşk hikayesini konu ediniyor. Demet Evgar ve Ali Atay’ın bulunduğu bir sahnede hepimizin Ferdi Özbeğen tarafından aşina olduğu Gülmek İçin Yaratılmış şarkısı Mehmet Erdem tarafından seslendirilmiş ve o sıcacık, samimi sahneyi hafızalarımıza kazımıştır.

Gülmek İçin Yaratılmış

Gülmek için yaratılmış
Gözlerde yaşlar niye
Sevmek için yaratılmış
Kalpler hep bomboş niye

 

 

Yazıyı gönlünüzce paylaşabilirsiniz!

Yazar Hakkında

Derya Dönmez

1994 senesinde İstanbul’da doğdum. Şu an İstanbul Ticaret Üniversitesinde sosyoloji okuyorum. Türk ve dünya müziği konularında elimden geldiği kadarıyla sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti