Türk Rock Müziğinin Evrimi

Türkiye’de Rock

Türk sanat müziğinden, poptan ve halk müziğinden sıyrılıp bizlere kendini inanılmaz derecede sevdiren bu tür nasıl oldu da bizim gibi gürültüyü kaldıramayan bir toplumda yer tuttu derken aslında Türk Rock müziğinin o kadar gürültülü olmadığını farketmiş ve hatta kendi ezgilerimize uydurmuşuz.


Anadolu Rock kültürüyle müzik anlayışımızda temellerini atan Rock müzik Barış Manço, Erkin Koray gibi isimlerle müzik dünyamızdaki yerini 60’lı yıllarda aldı. 60’lar Türk Rock müziği için özel bir yere sahip. Adını bugün bile duyduğumuzda içimizi titreten birçok ismi 60’lı yılların o curcunalı temposunda tanıdık. Rock müziği hayatımıza kendini bu şekilde sokmuş oldu.

14877906_10154510363997211_774768481_n

70 ve 80’ler

70’lere geldiğimizdeyse Soft Rock yorumcu olarak Mehmet Güreli ve Senfonik Rock yorumcu olarak İlhan İrem ile tanıştık. 80’lerde yeni bir üyesiyle karşımıza çıkacak olan Mazhar-Fuat ikilisi Folk Rock tarzıyla dinleyenlerinden büyük ilgi gördü. Ersen ve Dadaşlar, Cahit Berkay gibi Anadolu Rock yorumcularıyla birlikte 70’lerde Rock Müzik minik bir bebeğin emeklemesinden daha ötesine geçmiş ve ufak adımlarla ilerlemeye başlamıştı.

80’lere geldiğimizde artık Mavi Sakal, yeni üyesiyle MFÖ, Ezginin Günlüğü, Bulutsuzluk Özlemi, Vedat Sakman gibi isimlerle beraberdik. Rock artık sadece Anadolu Rock olarak değil soft, alternatif, folk gibi türlerle karşımızdaydı. Bu da bebek adımlarını aşıp uçurtma peşinde koşmaya çalışan küçük bir çocuğu izlemek gibi bir şeydi Rock müzik için. Hiçbir zaman tam olarak batının yaklaştığı gibi yaklaşmadık Rock müziğe. Elbetteki bu bahsettiğimiz dönemler içinde metal müzik yapmaya çalışan gruplar oldu lakin ilk başta da söylediğim gibi Türk halkı olarak aşırı yoğun müzikler kabul edemediğimiz bir şeydi ve bu yüzden rock müzik bizde daha farklı bir şekilde yaşamını sürdürmeye devam etti.

14877941_10154510364202211_1565102585_n

90’lar

90’lara geldiğimizdeyse pop müziğin aşırı ilgi görmesinin gölgesinde kalmayıp kendini sıyırmayı başaran bir Rock müzik vardı karşımızda ve bunun en büyük örneklerinden biri olan  metal müzik grubu Pentagram dimdik bir şekilde karşımızda duruyordu. Hard rock, metal müzik, punk, saykodelik gibi tarzlar artık hayatımıza girmeye başlamış ve bugüne kadar ‘’hayır canım rock da neymiş öyle gürültülü falan’’ diyen Türk halkı şaşırtıcı bir şekilde değişen dünya ve değişen Türkiye düzeni karşısında daha fazla direnememiş ve bu tarzları da kabullenme vakti geldiğini anlamıştı. Athena, Haluk Levent, Düş Sokağı Sakinleri, Kargo, Barlas, Mor ve Ötesi, Babazula, Ayna, Tual, Feridun Düzağaç, Yavuz Çetin, Ogün Şanlısoy, Duman, Şebnem Ferah, Teoman gibi isimler 90’ların o buram buram pop müziği havasından sıyrılıp bugüne kadar gelmiş, bizlere hala Rock müzik keyfini yaşatmayı başarabilen isimler arasına girmişti. 90’lardaki büyük çıkışından olsa gerek 2000’lere gelindiğinde Rock topluluklarında bir patlama yaşandı ve artık gerçek anlamda Rock müzik yaşamımızda yerini aldı. Ama şöyle bir sıkıntı vardı ki Hard Rock ve metal müzik bir türlü tutunamıyor. Yerini Soft Rock, Anadolu Rock ve Alternatif Rock müziğine bırakıyordu her seferinde.

2000’lerin başlarında kurulmuş birçok metal ve Hard Rock müzik grubu Rock müziğinde etkin olarak yer bulamamış ve dağılmak zorunda kalmıştı. 2010’lara geldiğimizde ise alternatif rock daha çok köklerini salmıştı. Uzun ve yorucu bir maceranın sonucunda Rock müzik Türk toplumu tarafından benimsenmiş ve baş tacı edilmiş müzik türlerinden biri haline gelmiştir.


Türk rock müzik sanatçılarını dinlemeyi sever misiniz? Peki ya Türk rock müzik gruplarından en çok hangisini seviyorsunuz? Rock müzik dinlemek sizde ne gibi duygular çağrıştırıyor? Türkçe rock Top 10 listenizi bizimle paylaşmaya ne dersiniz? Yorumlarınızı hemen alt tarafa bekliyoruz!

Yazar Hakkında

Derya Dönmez

1994 senesinde İstanbul’da doğdum. Şu an İstanbul Ticaret Üniversitesinde sosyoloji okuyorum. Türk ve dünya müziği konularında elimden geldiği kadarıyla sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti