Türk Müziğinde Dağılmış Gruplar

Türk Müziğinde Gruplar

Türk müziğinin olmazsa olmazlarıdır gruplar. Ama gelin görün ki aynı düşünceler içersinde birleşip bir araya gelen bu sanatçılar bazen ayrı düşüncelerde ilerlediklerini fark edip yollarını ayırmaya karar verirler ve biz dinleyenlerine de geriye kalan o güzel şarkılara sarılmak olur.Kimileri müzik kariyerine solo olarak devam ederken kimileri de müzik dünyasından tamamen uzaklaşmaya karar verir.Türk müziğinde bize güzel duygular yaşatıp daha sonradan yollarını ayıran sanatçılarımıza gelin beraber göz atalım ;

GRUP GÜNDOĞARKEN

1982 senesinde İlhan,Burhan ve Gökhan Şeşen tarafından kurulan grup 2008’de İlhan Şeşen’nin ayrılmasıyla ikili olarak yoluna devam etmiş fakat çok ses uyandıramamıştır. ‘’Sen Benim Şarkılarımsın’’, ‘’Bana Esmeyi Anlat’’, ‘’Gördüğüme Sevindim’’ ve ‘’Ellerimde Çiçekler’’ ile sevenlerini büyülemeyi başarmışlardır. Üzerinden uzun zamanlar geçmiş olsa bile duyduğunuzda içinizi ısıtan bu şarkılar hala müzikseverler için özel bir yere sahiptir.

ÜÇNOKTABİR

2002 yılında kurulan grup 2009 yılında dağıldı. Grubun solisti Melis Danişmend müzik kariyerine solo olarak devam etti. Grup ‘’Barda’’ filmi için söyledikleri ‘’Dediler Ki’’ şarkısıyla dikkatleri kendine çekmişti. ‘’Dediler Ki’’, ‘’Değişmem’’ grubun hala hit şarkıları arasındadır.

ANİMA

2000 yılında kurulan grup 2006 yılında ‘’Animasal’’ adlı bir albüm çıkarttı ve 2007 yılında dağıldı. Grubun solisti olan Ceyl’an Ertem müzik hayatına solo olarak devam etti. Grubun ‘’Yağmurla Gelen’’ ve ‘’O Kadar Mutluyum’’ parçaları öne çıkanlar arasındadır.

SAKİN

1999 yılında Onur Özdemir’in solistliğinde kurulan grup festivallerde çalmış Mor ve Ötesi’nin ön grubu olarak sahne almıştır. 2008 yılında ‘’Hayat’’ albümünü çıkartan grup 2011 yılında dağılmıştır. Onur Özdemir, Onurr adıyla müzik hayatına solo olarak devam etmiştir. Grubun ‘’Denek Hayatım ve ‘’Edepsiz Komedya’’ şarkıları dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış ve hala aynı keyifle dinlenen başucu şarkıları arasında yerini almıştır.

REHBER

Şans eseri internette gezerken bulduğum bir gruptur. Şarkı sözleri ve farklı yorumlarıyla ruhunuza gereken dinginliği katan bir tarzları var. Hani bazı şarkılar vardır yastık altına saklarsınız ve kelimelerin yetmediği anda çıkartıp sadece son ses onları dinlemek istersiniz ya işte Rehber tam da öyle bir gruptur. Şarkı sözlerinin altında yatan derinlik ve felsefe gerçekten Türk müziğinde hala bazı umutlar beslemenizi sağlayacaktır. İnternet ortamından yayınladıkları bir albümleri dışında bir albümleri bulunmamakla beraber şu an ne yaptıklarına dair de dinleyenlerinin hiçbir fikre sahip olamadığı bir gruptur. ‘’Büyük Saat’’, ‘’Sorgu’’ gibi çok güzel şarkılara sahip olan grubu şiddetle dinlemenizi tavsiye ederim .

Yazar Hakkında

Derya Dönmez

1994 senesinde İstanbul’da doğdum. Şu an İstanbul Ticaret Üniversitesinde sosyoloji okuyorum. Türk ve dünya müziği konularında elimden geldiği kadarıyla sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti