Sanatın İyileştirici Gücü


Bengü Akagül, katıldığı bir söyleşinin konusundan hareketle sanatın iyileştirici gücünden bahsetti.


Merhaba sevgili Preminger okurları. Sizlerle bu defa konumuz sanat değil; sanattan ziyade, sanatın gücü. Sanatın iyileştirici gücü.

Bu konu nereden çıktı kısmını aydınlatayım hemen: 2017’nin 17 Ocak’ında, Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde bu isimde bir söyleşiye gitmiştim. Söyleşi konuşmacıları Doğu Yücel, Birol Namoğlu ve Müjde Uzman’dı.

Hatta hemen şuralarda bi’ yere Doğu Yücel ve Birol Namoğlu ile olan fotoğrafımı iliştireyim de oralarda olduğum belli olsun.

 

Söyleşi boyunca sanatın yeri geldiği zaman bizi nasıl ayağa kaldırdığı konuşuldu. Ben de bundan hareket ile denk geldiğim örneklerden sizlere sunmak istedim.

1. Söyleşide bir kadın vardı; babasının ölümcül hastalığını öğrenince kendini eve kapatmış. Arkadaşları zorlasa da dışarı çıkmayan bu kadın o dönemi bu kültür merkezindeki söyleşi ve konserleri takip ederek aşmış. Dostları götürmüş o konserlere. Kadın o sayede kendi psikolojisini toparlayabildiğini anlattı herkese.

Siz bazen direnseniz bile sanat gelip sizi her zaman bulur.

Sanat iyileştirir.

En mutsuz anımızda bile sığındığımız şey, yatağımızda bizi mutsuz edeni düşünürken kulağımızda bizi iyileştiren güzellik… nedir? Müzik. Sanat.

Yeri gelince kendi içinizi döktüğünüzde yazdığınız yazılar ya da yaptığınız resimler…

Hepsi birer sanat eseri.

Hepsi iyileştiriyor. Ve o güç her zaman var olacak.


2. Bu yazıyı taslaklara kaydettim ve bir süre bekledim. O sürede tespit eklerim belki diye. Ve çok güzel bir şey ile karşılaştım.

Telefonumun kulaklık girişi bozulduğu için artık yollarda müzik dinleyemez oldum. Minibüsten inmiş işe doğru olan 10 dakikalık mesafemi yürürken bir anda yanımdan bi’ araba geçti. Arabada Michael Jackson’dan Smooth Criminal çalıyordu. Yürürken bir anda gülümseyip minik omuz hareketleri ile şarkıya katıldım istemsizce. Sabah mahmurluğumu, mutsuzluğumu müzik kurtarmıştı sabah sabah.


3. Ve kendimdeki en yakın örnek ise şu: Dostlarımın bir bir kendi illerine dağılması, yaz tatili sebebi ile. Mavi Saçlı Kız’ı yaz tatili boyunca göremeyeceğim ve son gecesinde bize şarkı çalıp söyledi. Gidişinin üzüntüsünü unutturan şey yine aynıydı: Müzik.


Sonuç olarak demem o ki “Sanat peşinizi bırakmasın!” ya da siz onu kolundan bir şekilde tutun.

Bunlar benim yaşadığım, gördüğüm örnekler. Eğer siz de bir şeylere denk geldiyseniz buralarda paylaşabilirsiniz.

Paylaşacak bir şeyiniz yoksa aşağıdaki şarkı sizi iyileştirmek için gelsin.

Yazar Hakkında

Bengü Akagül

Kitap okur, film ve dizi izler, yazı yazar. Fantastik ilk göz ağrısı olsa da son zamanlarda birçok türde okumakta ve izlemektedir.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti