Resmin Karanlık Dünyasına Hoş Geldiniz

 

 Kimdir bu Tetsuya Ishida?

Merhaba sevgili Preminger okurları. Bu hafta sizleri hayata erken veda etmiş ve yaşamı boyunca yeterince ilgi görmediğini düşündüğüm bir ressam ile tanıştıracağım.

 Hayatından Bahsedelim ;

Tetsuya Ishida, 1973 yılında Japonya’da dünyaya geldi. 2 yaşında resim hayatına ufak adımlar atmaya başladı. 11 yaşına geldiğinde ise okul yarışmasında birincilik kazanmasıyla iyice resme yöneldi. Aynı zamanda futbol da oynamaktaydı.

 Karanlık Sürrealizm

Aslında birçoğumuzun günlük hayattan kesitler bulabileceği resimler yaptı. Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan kapitalist sistemi eleştirdiği karanlık sürrealizm eserleri çoğumuza ayna tutmaktadır. Japonya’nın içinde olduğu insani robotlaşma ona ilham verdiği kadar mutsuzluk da vermiştir..

Eserlerinde iş adamlarının,öğrencilerin,kadınların büyük bir fabrikanın parçası yapılmasını,gündelik ev eşyalarına dönüşmelerini konu alıyor. Ishida çalışmalarında kendi yüzüne benzeyen insan yüzlerini kullanmıştır. Benzerlik, bu eylemin kendi yaşamıyla ilgili olduğunu düşündürse de, Ishida bunu şiddetle reddetmiştir.

Ishida, sanat tarzının ve eserlerinin karanlık doğası üzerindeki şaşkınlığı ifade eder. Annesi ile ilgili bazı izlenimlerini şu şekilde ifade etmiştir; Annesi karamsar yönünü hissederek onun bu karamsar yönünden çok endişelenmiş, oto portrelerinde üzgün ve yıkılmış olmasının  annesini çok üzdüğünü belirtmiştir. Daha sonra ailesi onun kişiliğinin bir parçası olduğunu anlamış ve eserlerini kabul etmiştir.

Çöp torbası, Ishida eserlerinin çoğunda bulunan yinelenen bir motiftir. Ishida sürekli vurguladığı çöp torbası hakkındaki gizli amacını açıklamayı devamlı surette reddetmiştir. Poşet veya alışveriş çantası veya çöp torbası simgeleri,soru işareti olarak kalmaya devam edecektir. Bana çağrıştırdığı şey ise,dünyayı artık bir  işe yaramayan ve atılması gereken bir nesne olarak görmesidir. Nitekim kendisini de bir trenin altına atmıştır.

Eserlerini dünyanın birçok müzesinde görebilirsiniz.

Şimdi Tetsuya’nın karanlık dünyasına biraz göz atalım…

Makineleşmenin insan hayatına etkilerini anlattığı bir tablo…

Hızlı yaşamın insanlara getirdiği yalnızlık…

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Ezgi Nostra

''1996 yılını sonunda yakalamış,kasım ayında gözlerimi dünyaya açmıştım. Sonra büyüdüm,büyüdükçe okudum,yazdım,dinledim,izledim. Şimdilerde ise artık sıranın paylaşmaya geldiğini düşünmekteyim. Neden olmasın?''

1 Yorum

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti