QUEEN’E BİR SERENAT

”We will rock you!”

1991 yılının kasım ayında bir devir kapandı. Freddie Mercury öldüğünde dünya müzik piyasası büyük bir üzüntüyle sallandı.Queen grubu Mercury öldükten sonra uzun bir sessizliğe gömüldü.Bu sessizlik 2004 yılına kadar sürdü.2004 yılında “Queen+Paul Rodgers” adıyla son bir turne yaptıktan sonra ise grup tamamen dağıldı.


Peki kimdi Queen? Queen 1970 yılında kurulan ve kurulduktan çok kısa bir süre sonra müthiş bir üne kavuşan bir rock grubu.Hatta ve hatta tüm zamanların en çok satan albümü rekoru hala ellerinde.Bu albümün adı ise ”Greatest Hits”.

 

maxresdefault

Çok fazla matematiksel bilgiler vermek değil amacım.Yazacaklarımdan önce grubun ne kadar tanındığını ve sevildiğini anlatmak için bu bilgileri verdim.Yaptıkları müzik sayesinde 2016 yılında bile insanlar ”keşke Queen’i bir kez canlı dinleyebilseydim” cümlesini kuruyorlar.Peki neden bu kadar seviliyorlar?Çünkü bir Queen şarkısı açıp gözlerinizi kapattığınızda kendinizi istediğiniz her yerde bulabilirsiniz.Show Must Go On’un sözlerinde geçen o mükemmel cümleyle -I can fly my friends- göklere çıkabilir,umutsuzluğa kapıldığınızda ise hemen Bohemian Rhapsody de geçen,any way the wind blows,cümlesiyle kendinizi avutabilirsiniz.Bir şarkının içinde ne kadar kaybolabilirseniz o kadar kaybolursunuz bir Queen şarkısında.

.mm

Demem o ki,modunuz ne olursa olsun Queen her şeye ayak uydurur.Yıllarca dillerden düşmeyecek o sözlerin çoğu onlardan çıkmadır.Daha ilkokuldayken müzik öğretmeninizin iki elinizi önce iki kere sıraya çarptırıp sonra alkış yaptırmasıyla başlar bazen Queen serüveni ve o müthiş sözler dökülür ağzınızdan ”we will rock you!”.Bazıları o kadar şanslı değildir.Kendileri keşfetmek zorunda kalır.O ise bambaşka bir zevktir.Çünkü Queen dinlerken hiçbir zaman nereden ne çıkacağını kestiremezsiniz.Bitirmeden önce okuduğumda tüylerimi diken diken eden bir sözü aktaracağım sizlere.Freddie Mercury öldükten sonra arkasından söylenen belki de en anlamlı sözler Elton John’un ağzından dökülüyor ; “Tanrı en sonunda kare asını tamamladı dostum.Janis Joplin, John Lennon , Elvis Presley ve sen…Arkadaşım olduğun için teşekkürler.Seni her zaman seveceğiz.”
Daha önce hiç Queen dinlemediyseniz hemen şimdi ”Bohemian Rhapsody” ile başlayın.Kaybedecek çok zamanınız yok.Şarkıyı açın,gözlerinizi kapatın ve hissedin.Yazdıklarımda ne kadar haklı olduğumu göreceksiniz.

Yazar Hakkında

Ezgi Nostra

''1996 yılını sonunda yakalamış,kasım ayında gözlerimi dünyaya açmıştım. Sonra büyüdüm,büyüdükçe okudum,yazdım,dinledim,izledim. Şimdilerde ise artık sıranın paylaşmaya geldiğini düşünmekteyim. Neden olmasın?''

1 Yorum

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti