Panoram’a Bakar Mısınız?

XXL Sevenler İçin: Panorama

  “Yüksek bir yerden bakıldığında göz önüne serilen geniş görünüş.” sevgili TDK’ya göre panoramanın anlamı budur. Göz önüne ‘geniş görünüş’ sermek için illa yüksek bir yere çıkmak gerekir mi, orası şüpheli. Konya Ovası’na gidildiğinde herhangi bir yerden de genişçe bir görünüş elde edilebilir… Ancak panoramanın ilk çıkış zamanına bakarsak; amacı bir şehri, savaş sahnesini, tarihi bir olayı veya doğayı tasvir etmek olan panorama için yüksekçe bir yere ihtiyacımız olabilir. Ki zaten genel amaç bu.

   “Belediye reisi bir panorama resmi çekmeyi akıl etmeyen fotoğrafçıya çıkışıyordu.” –R. N. Güntekin. Reşat Nuri’nin eserinde geçen bu cümleden anlaşıldığı gibi panoramik bir şehir görüntüsü belediye reisi için önem arz ediyor. Çünkü yüksekçe bir yerden elde edilen panoramik fotoğraf tıpkı bir harita görevi görebilir. Ve belediye işlerinde çok büyük kolaylıklar sağlayabilir. Veya belediye reisi “odamda şöyle güzel bir manzara fotoğrafı fena olmaz,” demiş de olabilir… Bilmiyorum… Eseri okumadım. Ayrıca bana belediye reisi gelse öyle çıkışmada bulunsa benim vereceğim cevap “Resim değil, fotoğraf!” olurdu… Evet, onu dedikten sonra yerden fotoğraf makinemin parçalarını toplayabilirim ama kesin olan şu: ”Efendim gerçekten de resim değil, fotoğraf. Resim çizilir, fotoğraf çekilir!”

  Günümüzde sadece panoramik fotoğrafçılığına merak salmış fotoğrafçılar mevcut. Benim gibi her daldan bir çiçek alıp uzmanlık alanını arayan fotoğrafçılar da… Panoramik fotoğraf çekme ve sonrasındaki işlemleri öğrendikten sonra ben de panorama fotoğraf denemeleri yaptım. Gerçekten keyifli sonuçlar çıkıyor…

Not: Telefonunuzun döndürme özelliğini açın. Yatay konumda yani.

Sen de Panoram’a Bakar Mısın?

Rumeli Feneri

Bir yanar bir söner… Karadeniz’den İstanbul’a gelen gemilere ilk ‘Hoşgeldin’i burası der.”

Fotoğrafı çekmek için kentin en yüksek yerine çıktım :)Millet Antik Kenti – Aydın

Fotoğrafı çekmek için kentin en yüksek yerine tırmandım. Döneminin en önemli liman kenti olan Milet aynı zamanda bilimin yuvası. Liman kenti dedik de deniz yok? Afyon-Dinar’dan buraya kadar gelen Büyük Menderes nehri kıyıyı doldurarak Milet’i denizden 10 km geride bırakmıştır.
.

Hierapolis – Denizli

Pamukkale’de gelin damat çekimini bırakıp panorama çekmiştim.
Bu fotoğrafta Hierapolis kentinin spor salonunun ayakta kalan sütunlarını görüyorsunuz.
.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Rumeli Hisarı

.


Aspendos Antik Tiyatrosu – Antalya

.

Kaleiçi – Antalya

.

Sülüklü Göl – Bolu

Gölün oluşumuna sebep olan heyelanın izlerini görebiliyor musunuz?

.

Kaş – Antalya

Hayatım boyunca gördüğüm ilçelerden ilk beşe girer.

.

Ankara

Yunus Şavklı’ya selam olsun 🙂 . Coğrafyaya gönül veren dostum Onur Kovacı’yla birlikte o konferans benim şu konferans senin diye hocaların etrafında dolaşırken kendimizi Ankara’da bulmuştuk. Ankara’ya İstanbul’dan otostopla gelmiştim o ayrı bir hikaye. Değerli dostumuz Yunus bizi evinde misafir etmişti ve Ankara’da gezilebilecek birçok yeri gezdirmişti. Yunus’a bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

.

Abant Gölü – Bolu

Tektonik kökenli heyelan set gölümüz.

.

Silifke Kanyonu – Mersin

 Yağan yağmur bölgenin hakim kayacı olan kireç taşıyla çoktan kimyasal tepkimeye girmişti. Bir elimde şemsiye bir elimde fotoğraf makinesiyle otobüsteki insanları bekletmemek için yüksekçe bir kayaya hızlı hızlı çıkıyordum. Benimle birlikte tepkimeden çıkan kireçtaşı da çok kaygandı. Bir anda ayağım kaydı ve sürüklenmeye başladım. Makineye zarar gelmesin diye makineyi yukarıda tutarak dirseğimi yere bastırdım ve o şekilde aşağı düştüm. Serbest düşüş bittikten sonra otobüstekilere iyiyim işareti yaptım ve şemsiyesiz bir şekilde bu fotoğrafı çektiğim yere çıktım. Fotoğraf iyi veya kötü o size kalmış. Ancak bu fotoğraf uğruna kolumda kalan yara izini hiçbir şeye değişmem…

Yazar Hakkında

Furkan Karabacak

Doğayı seven bir insan. Gerçek anlamıyla doğaya saygı duyan onu elinden geldiğince koruyan ve fotoğraflarıyla anlatmaya çalışan bir genç. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi'nde coğrafya okuyarak doğa sevgisini akademik düzeyde yaşayan bir öğrenci .

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti