MAHALLEDEN ARKADAŞLAR

Bu hafta televizyon dünyasından bir insandan bahsedeceğim.Sinema okuyan arkadaşlarım rol çaldığımı falan düşünmeden açıklayayım Selçuk Aydemir’in ‘’Mahalleden Arkadaşlar’ kitabını inceleyeceğim kısa bir aradan sonra…

Kitabın ön sözünden bahsetmek istiyorum öncelikle;ön söz Ferhan Şensoy’a bir güzelleme ile başlıyor.                   Güzelleme dediysem sakın ha filmleri ve dizileri sevilen yazar şiir de mi yazmaya başladı, diye düşünmeyin.                  Yazar ön sözde kitabı yazmaya çocukluğunda ‘’Denememeler’’ adlı eserinden çok etkilendiğini ve Şensoy’un tüm eserlerini okuduğunu söyler.                                                                                                                                                                     Bu ne kadar doğru bilemeyiz fakat Aydemir’in kalemi ustanın kalemine çok benzer.                                                                 Her iki eseri de okuyan bir kimse olmak söylemek zorundayım ki Aydemir’in eseri Şensoy’dan esinlenmekten de bir adım öteye gidiyor.Boynuz kulağı geçiyor mu geçmiyor mu bir zahmet okuyun ona da siz karar verin efendim.

(SELÇUK AYDEMİR)

Aydemir yeni filminin çıkacağı bu günlerde bu kitabı senaryolaştırıp çekseydi nasıl olurdu diye düşünmeden edemedim.’’Çok iyi olurdu,çok da iyi güzel olurdu’’ demekten kendimi alamadım.Çünkü espriler,karakterler,mekanlar,zaman olgusu çok temiz işlenmiş.İlk defa kitap okurken hönkürerek kahkaha attım.

Aynı tepkiyi yazarın filmlerinde verdiğimi de belirtmek isterim fakat insan kitap okurken kahkaha atınca çevredekilerin acıyan bakışlarına maruz kalıyor.Yoksa siz hiç kitap okurken kahkaha atmadınız mı? çok yazık….Sonra bunun da güzelliğinin burada olduğunu anladım eğer yazar bu kitabın filmini çekseydi ben bu kadar etkilenmeyecektim.

Kitap hakkında daha derine inecek olursak yazar kendi çocukluğunu anlatmış. Büyükçekmece civarında geçen çocukluğunu arkadaşları Mete,Serkan ve kuzeni Yunus’u okuyoruz bu kitapta.

Konusu mahali çete lideri İsmet ile ona mahallede paralel yapı oluşturarak yeni bir çete kuran Selçuk’un mücadelesi basit ve anlaşılır biçimde anlatılmıştır.

İnsanlar eğer Mars’ta doğup büyümediler ise hikayede kendilerinden parçalar bulabilirler.Zaten Mars’ta büyüdülerse bu sitede ne işleri var hemen bir YouTube kanalı açsınlar…Selçuk, çetesine para kazandırmak için niyet kutusu hazırlıyor.Para da kazanıyor fakat İsmet vergi kesiyor Selçuk’tan. Canım vergi dediysek şimdiki gibi yüzde iki yüz değil hasılatın yarısı.

Kitap çetelerin hakimiyet mücadelesiyle devam ediyor ve sonuçta okuyucu kazanıyor. Neticede herkesin çocukluk dönemini yaşadığı bir ülkede insanların bu hikayeyi çok seveceklerini düşünüyor ve bu eseri okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Yazar Hakkında

Deniz Cem Tali

1997 senesinde Karşıyaka'da doğmuşum.Ardından ailemle Denizli'ye göç ettik. Liseyi Denizli'de bitirdim. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği bölümünde okuyorum.Güzel insanların oluşturduğu bu topluluğa bir parça edebiyat katmaya geldim.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti