Hiçbir Yere Ait Olmayan Asi Ruhlu John Lennon Üzerine

ONSUZ OTUZ ALTI YILIN ARDINDAN

Birkaç gün gecikerek ona fazlasıyla ayıp ettiğimi düşünerek yazıma başlıyorum. Bu yazı bir sinemuayene ya da bir analiz yazısı değildir. Belki de Preminger’in üç aylık ömründe ilk anı yazımı sizlerle paylaşıyorum.


8th

Annie Leibovitz tarafından ölmeden saatler önce John Lennon, 8 Aralık 1980

Bu yazım, her ne kadar da 1970’lerin sonunda seyyar barış elçiliğinden elini eteğini çekse de müzikseverlerin kalp damarlarına dokunan sözleri-melodileriyle eşsiz anlar yaşatan, tüm zamanın en iyi rock gruplarından olan Beatles’ın üyelerinden John Lennon üzerinedir.

John Lennon, dün tam 36 yıl önce New York’ta o zaman 25 yaşında olan Mark David Chapman tarafından katledildi. İnsanın hiç tanımadığı birinin ölüm yıl dönümünü anması tuhaf kaçabilir. Belki de içinizden biri: “Aman, akraban olmayan birinin ardından göz yaşları mı dökülür?”, diye sorabilir. Ben de ona derim ki: “Birinin ölümüne yas tutmak için illa o kişinin benim akrabam olmasına gerek yoktur.”

John , daha Vietnam Savaşı yıllarındaki militan barış elçisi temsilinden önce de Beatles zamanında bireysel kırılganlıkları öylesine sade ve öz kelimelerle melodileri dans ettiriyordu ki, yaşları gökyüzünden yağmur yağarcasına düşen yahut sır paylaşmak için can atan birçok bireyin sözcüsü olmuştur adeta.

Belki müzikalite açısından yedi yıllık şarkı yazar ortağı Paul McCartney’den bir adım geride olabilir fakat önceden de belirttiğim üzere sözleri daha yoğun basit görünmelerine karşın.

ÇİLEK TARLASINDA KOŞAN ÇOCUĞUN GÖZE ÇARPAN ALTI ŞARKISI

Bu bölümde ise, John Lennon’In en sevdiğim şarkılarını sizlerle paylaşmak istiyorum ve bu şarkılarla da Lennon’ı anmak istiyorum.

  1. Strawberry Fields Forever (1967, Magical Mystery Tour – The Beatles)

beatles-45-rpm-picture-sleeve-penny-lane-b-w-strawberry-fields-forever-34

Strawberry Fields, birçok Lennon şarkısı gibi Lennon’ın hayatından sıçrayan damlalardan biridir. John Lennon ve teyzesi Mimi, John’un çocukluğunda sürekli Selamet Ordusu’nun kilisesini ziyaret ederken orada bulunan çilek tarlalarına da göz atarlar. Bu ele aldığımız şarkıya da, aslında çocukluğuna dönüşü bu tarla sayesinde sağladığını söylesek yanlış olmaz. İşte “Strawberry Fields Forever” da John Lennon’ın bireysel sorgulaması ve bizi o çilek tarlasına davetiyle karşı karşıya kalıyoruz. Ayrıca, birçok Beatles şarkısında olduğu gibi Paul, George ve Ringo, John’a çilek tarlasını süslemesine büyük bir özveriyle yardım etmişlerdir.

2. Jealous Guy (1971, Imagine)

maxresdefault

Beatles dağılalı bir yıl olmuş, eşi Yoko ile en sivri olduğu zamanlardır. Jealous Guy, aslında partnerini kıskanan birinin hikayesinden ziyade geçmişiyle hesaplaşan kıskanç bir adamın öyküsüdür. Kahve yumuşaklığındaki sesiyle sözlerinin uyumuna mest olacaksınız.

3. Girl (1965, Rubber Soul – The Beatles) ve Woman (1980, Double Fantasy – Yoko Ono ile)

314

Bu iki şarkıyı aynı sıraya koymamın bir nedeni var: Birinin öncekinin devam niteliği taşıması! Birçok kişi bunu bilmeyebilir fakat John Lennon, “Woman” şarkısı için “Girl”ün “yetişkin” versiyonu demiştir son röportajlarından birinde. Hatta bu iki şarkıyı birbirine bağlarsak, ilk şarkıda Lennon’ın bir kadın arayışını ve ona teslimiyetini dinleriz. On beş yıl sonraki devam şarkısında ise o kadına olan minnettarlık duygusunu kendi bütün düşüncesizliğine rağmen dile getirir.

4. Imagine (1971, Imagine)

lennon-imagine-img

Bu listede John’u ulvileştiren şarkıya değinmemek olmazdı. Dünyanın dört bir yanında karanlık zamanlarla el ele söylenen bir şarkı haline geldi. Şarkının mesajı oldukça açık: kurumsallaşmış inançların olmadığı, ülkelerin olmadığı, mülkiyetin olmadığı bir dünyayı hayal etmeye ve gerekirse bunu gerçekleştirmeye çağırıyor. Kısacası bu şarkı söylenegeldiği sürece dünyanın üzerine güneşin ışıkları düşmeye devam edecektir.

5.  In My Life (1965, Rubber Soul – The Beatles)

John Lennon’ın şarkılarının çoğuna geçmişi anma, bireysel kırılganlıklar ve aşk konuları sirayet eder. “In My Life”, bireyin hayatında gelip geçenlerin olmasına rağmen kendini hayata bağlayanın aslında aşk duyduğu kişinin olduğunu belirtir. Dörtlü ve piyanoda prodüktörleri George Martin bizi bireyin hayatından gönülleri yumuşatan bir kesiti sunuyor.

1980’DEN BUGÜNE

cfd14c0df5953c5ffbad26c9f4d12f5e

John Lennon’ın ölümünden otuz altı yıl geçse de üzerine yazılan makalelerin, şarkıların yahut filmlerin sayısında hiçbir şekilde azalma görülmüyor. Grup arkadaşları ve eşi Yoko Ono sayesinde adıyla yaptıkları her nesle aktarılıyor. Bu yedi milyarlık dünyada üç yaşından yetmiş yaşına kadar birçok bireyin düşüncelerinin sesi olmuştur. Sadece barış ve savaş üzerine yazdığı şarkılarla değil, aşk ve bireysel kırılganlık üzerine yazdığı şarkılarla da bizim yerimize duygularımızı dışavuruyor. Yine de insan, sevdiklerine ölümü yakıştıramıyor. Açıkçası gündelik hayatta John Lennon benim için ölmeyenlerden. Aksine sisteme ve onu katleden cani Mark David Chapman’a inat, şarkılarıyla ve kişiliğiyle yaşamaya devam ediyor.

Yazar Hakkında

Enes Altınok

Yılbaşı 1997 yılı geldi çatmıştı; fakat içeride keyifler güzeldi. İki buçuk saat sonra dayanamayıp dünyaya gözlerimi açmışım. Nedeni, meraktan.
Kısacası kitap okumayı, film izlemeyi, müzik dinlemeyi seven ve kronik merak bozukluğuna sahip biriyim. Hayatım Ankara-Bursa-Berlin-İstanbul karesinden ibaret. Üç dilimiz var: Türkçe, Almanca ve İngilizce. Tek kötü yanımız da gereğinden fazla kırılgan olmamız. Onun dışında yazarak daha iyi anlaşan bir hikaye anlatıcısıyım aslında. Sizlerle bu şekilde bağ kurmayı hedefleyen biriyim.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti