Görsel Olana

İsmet Araç bu yazısında bir görselin bize sunduklarına ve bizde bir şeyler uyandırma gücüne değiniyor.


 Bir görsel, fikri olduğu için mi yaşar? Görsel dünyasının yaratımı böyle midir? Bilmiyorum, bilmemekle beraber sürerli bir düşünme hali de havsalamı terk etmiyor. Fikirle aramda kavgalarım olmuyor ama görselle tutkulu ve çetin bir kavgamın olduğunu kendi benliğim inkar edemez.
Özümün ikircikli yapısında zuhur eden bir gerçek: Görselin, tahayyül ile hakiki olanı unutturma yetisi. Nesne, can bulur da öyle mi kalır? Hangi kelime üryan, mesnetsiz? Görsel de sancılı, nüfuzlu; sirayeti, kesilmiş bir damardan akmak istemeyen bir kan inadı gütmekte. Tüm bu sergüzeşt, bir insan yaşamı aralığı kadar geniş, dar, muamma.

 


Tasavvur ettiklerimin sorumluluğu, beynim ile benim aramdaki onulmaz çatışmaya her geçen süre zarfında bir merhale daha eklemektedir.
Ah, derin bir beyit, şiir, kelam gibi, sırrına vakıf olunmaz ama iliklerimdedir tüm sırrı da, gören gözüm olmaz.

Kutularda birtakım insanlar dönüp durduğu için mi karşı koyamadığım tüm cazibe? Hâlbuki, her dönüşün kendi özünde bir sesi, nefesi ve ona bakan bir çift, her seferinde farklı, gözü vardır.

 Fotoğraflar: İsmet Araç
Düzenleme: Zeynep Bozik

Yazar Hakkında

İsmet Araç

1997 yılının 6 Ağustos sabahı dünyaya gözlerimi açtım. Müzikle tanışana dek neler yaşadığımı hatırlamıyorum. Bağlamayı elime alıp da aslında müziğin, sanatın çok öte bir şey olduğunu anladığımda nefes almaya başladım. Sonra ''görme'' kavramının aslında hayatı anlamak için en büyük eylem olduğunu anladım ve bir kültür, semiyoloji, sanat macerasına atıldım. Maceram devam etmekte...

Yorum

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

  • Bu tarz siteleri takip etmenin en güzel avantajı, zamanla yazarın gelişimini, kalemini nasıl güçlendirdiğini yakından takip edebilmek bana kalırsa. Her yazınızda biraz daha güçlendirdiğiniz kaleminiz, bu yazıda kıvamını bulmuş, görselin sunduklarını kaleminizle hissettirebilmişsiniz. Fotoğraflarınızın da ayrıca başarılı olduğunu belirteyim, başarılarınızın devamını diliyorum.

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti