Galaksiler Koşarak Kaçmazken

Karanlık Enerji Koca Bir Yalan Mı?

Belki duymuşsunuzdur: Evren genişliyor. Hatta belki “hızlanarak” yani ivmeli bir genişleme olduğunu da duymuşsunuzdur. Yani tüm Evren gittikçe artan bir hızla genişliyor. Tabi diyebilirsiniz ki “E ama kütleçekim yok mu? Neden yavaşlamıyor?” ,fizikçiler buna da cevap buldular ve dediler ki : “Karanlık enerji diye bir şey var,bu Evren’in hızlanarak genişlemesini sağlıyor. Hatta bu karanlık enerji Evren’deki enerji/kütlenin %70’ini oluşturuyor.” ve ilginç hayatlarımız oldu. Bilmediğimiz bir şey, Evren’in %70 gibi kocaman bir kısmını dolduruyordu,bunun yanında bilmediğimiz başka bir şey de -karanlık madde- Evren’in %27’sini oluşturuyordu ve geri kalan kısım da bizim gibi maddeciklerdi.


Çok iyi gidiyor değil mi?

Hani bilmediğimiz iki çeşit yapı var, elimizde bunlara dair kanıtlar var ve hiçbir şekilde tespit edemiyoruz falan.

Sorun bu değil ama.

Anlatayım:

Tip 1A Süpernovaları

Bu koca yıldız patlamalarına “standart mum” olarak kullanıyor astrofizikçiler,çünkü bunların hepsinin parlaklıkları birbirine çok yakın. Böyle olunca da bir ölçüm yapmada çok rahat kullanılabiliyor. İşte bunları bilen bilim insanları 90’larda güzel bir araştırma yapıyorlar ve bu süpernovalara bakıyorlar,amaçları Evren’in genişlemesinin bir haritasını çıkarmak. Araştırmanın sonucunda korkunç bir şeyle karşılaşıyorlar: Evren genişliyor evet,fakat ellerindeki veri gösteriyor ki: Evren hızlanarak gelişiyor!

Tip 1A Süpernova kalıntısı,adı G299 ,çok tatlış dimi

 

En sonunda bu araştırmayı yapan ekip birçok ödül alıyor. Hatta 2011 yılında Nobel alıyorlar. Bilim dünyası kabul ediyor:

Evren genişliyor,hem de hızlanarak.

Şimdi, zamanı biraz ileri sarıyoruz.

 

Subir Sarkar

Yukarıdaki resimdeki kişi Subir Sarkar, kendisi Oxford’da hoca. Bir profesör. Bu yazının başlığının sebebi kendisi -ve ekibi-. Bu bey ve ekibi, daha önce Nobel kazanmış olan ekibin yaptığını yapıp Tip 1A süpernovalarını inceliyor. İncelediklerinde buldukları sonuç şaşırtıcı oluyor: Evren hızlanmıyor, normal bir hızda genişliyor. Karanlık enerji diye bir yapıya ihtiyaç yok.

Bu çok ilginç bir sonuç. Kozmolojide oturmuş kavramlardan biri olan, açıklamaların yapılmaya çalışıldığı bu kadar önemli bir şeyin yanlış olabileceği ortaya çıkıyor. Bu sonuç kesin mi? Bilmiyoruz. “Kesin” desek de bunun 5 sene sonra yanlış çıkma ihtimali var sonuçta. Yine de, ilginç bir sonuç ve bu araştırmanın doğrulanmasıyla Evren’e bakışımız yeniden değişebilir.

Özet:

Bilim yine bilimliğini yapıyor. Yeni bir araştırma yine kozmolojiyi kökünden sarstı. Bu olmaya devam edecek gibi duruyor.Bilim de bu zaten: Kökünden bir şeyleri sarsmak. Richard Feynman’ın da dendiği iddia edildiği gibi:

Bilim uzmanların cehaletine inanmaktır.*

 

 

Bilimle kalın!

 

 

 

 

 

 

 

*:Science is the belief in the ignorance of experts.

 

Yazar Hakkında

Oğulcan Cingiler

Şimdilik:
Bilim sever, safsatacı* bir safsata düşmanı ve sarkastik bir arkadaş.
(*:Hatasız kul olmaz.)

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti