Dünya Sinemasından Şarkılar

Türk sinemasından bahsedip dünya sinemasından bahsetmemek çok büyük haksızlık olur. Dimağınızı yaran filmlerin inanılmaz müzikleri akıllardan çıkmaz hale gelir. Duyduğunuz anda sizi etkisi altına alıp filmden sahneler ve diyaloglarla zihninizde flashback etkisi yaratır. Dünya sineması denince bir nefeste sıralayabileceğimiz o efsane yapımları gelin hem hatırlayalım da müziklerine bir göz atalım.

LEON:THE PROFESSİONAL (SEVGİNİN GÜCÜ)

Konusu bakımından büyük bir karmaşa yaratan ama aslında gerçek sevginin ne demek olduğunu birbirleriyle tanıştıkları güne kadar hiç bilmeyen iki insanın tesadüfi şekilde yollarının kesişimini anlatan 1994 yapımı senaristliğini ve yönetmenliğini Luc Besson’un yaptığı başrollerinde Jean Reno ve oyunculuğa yeni başlamış ama kariyerine harika başlangıç yapmış olan küçük yaştaki Natalie Portman yer almaktadır. Hepimizin duyduğunda ‘’ah ama ya’’ demesine sebep olan Sting tarafından seslendirilen Shape Of My Heart şarkısı unutulmazlar arasında yerini almış ve hiçbir zaman eskimez özelliğini kazanmıştır.

REQUIEM FOR A DREAM (BİR RÜYA İÇİN AĞIT)

Konusunu bir kitaptan alan film yazarı Hubert Selby Jr. ve filmin yönetmeni olan Darren Aronofsky tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Aslında modern toplumun yaşadığı buhranı anlatıyor diyebiliriz film için. Uyuşturucu bağımlısı bir evlat ve televizyon bağımlısı realty şov düşkünü bir anne arasındaki buhranları göz önüne seren film başrol oyuncusu olan Ellen Burstyn’e 2000 senesindeki Akademi Ödüllerinde en iyi aktris ödülünü kazandırmıştır. Filme mal olmuş bir beste vardır ki küçükten büyüğe hepimiz bu besteyi biliriz. Büyük bir çoğunluğumuz aslında filme ait olduğunu bilmez veya hatırlamayız. Lux Aeterna filmin bütün müziklerini yapan Clint Mansell ve Kronos Quartet tarafından bestelenmiştir.

FORREST GUMP

Konusunu yine bir kitaptan almış olan Forrest Gump 1994 senesinde senaristliğini kitabın yazarı olan Winston Groom ve Eric Roth tarafından uyarlanılarak yönetmeni Rober Zemckis ile beyaz perdeye aktarılmıştır. Zihinsel gelişiminde sıkıntı olan ve diğer çocuklara göre daha yavaş öğrenen Forrest’ın tesadüfi sonucu elde ettiği başarıları ve masumca olan aşkını konu alan film hepimizin hafızalarına ‘’Run Forrest run’’ repliğiyle kazınmıştır. Filmde kullanılan müzikler gerçek Amerikan ruhunu yansıtmaktadır. Forrest’ın evin verandasında otururken bir anda kalkıp koşmaya başladığı ve büyük bir koşu turuna çıktığı sahne bu Amerikan ruhunu çok güzel yansıtmaktadır. Ayrıca film Akademi Ödüllerinde filmin başrol oyuncu Tom Hanks’e en iyi aktör ödülünü kazanmasını sağladı.

CASABLANCA

Dünya klasiklerinde başı çeken film siyah-beyaz çekimleri dolayısıyla birçok izleyicinin önüne duvar örmesine neden olsa da izleyenler tarafından özel bir yere sahiptir. Yönetmenliğini Michael Curtiz’in yaptığı film 1943 senesinde vizyona girmiş ve tüm zamanların en iyi aşk filmi olarak biz seyircileriyle buluşmuştur. Siyasal olayların ve bir evliliğin içinde sıkışıp kalmış yarım kalan bir aşk hikayesini anlatan film sadece konusuyla değil içinde geçen müziklerle de izleyenleri büyülü bir dünyanın içinde güzel anlara sürüklemektedir.

CHASING AMY (AMY’NİN İZİNDE)

Senaristliğini ve yönetmenliğini Kevin Smith’in yaptığı başrollerinde Ben Affleck ve Joey Lauren Adams’ın olduğu film lezbiyen bir kadına aşık olan bir çizgi roman sanatçısının büyük açmazını ve daha sonra büyük bir aşka dönüşen ilişkilerini anlatıyor. Başlatması da yürütmesi kadar zor olan bu ilişkiyi anlatan film komik ve hüzünlü sahneleri, samimi diyaloglarıyla izleyenleri tarafından güzel eleştiriler almıştır. Joey Lauren Adams’ın filmde bir barda sahneye çıkarak seslendirdiği şarkı izleyenlerden tam not almayı başarmıştır.

Yazar Hakkında

Derya Dönmez

1994 senesinde İstanbul’da doğdum. Şu an İstanbul Ticaret Üniversitesinde sosyoloji okuyorum. Türk ve dünya müziği konularında elimden geldiği kadarıyla sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti