Çavdar Tarlasında Çocuklar İncelemesi

Eylül ayından beri internet hayatına devam ettiğimiz Preminger Kalem Dairesi artık Youtube’da! Bunun sevincini paylaşmak için de Salinger’in ”Çavdar Tarlasında Çocuklar” kitabını inceledik.

Videonun Tam Metni

”Merhabalar,

Salinger’in “Çavdar Tarlasında Çocuklar”dan söz ediyorum.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, varlık gösterme sorunsalı yaşayan ve yetişkinlerle düşünsel anlamda çetin bir savaşta olan Holden Caulfield’ın ailesinden habersiz New York’ta geçirdiği bir haftayı ele alıyor.

İlgi uyandırıcı konusundan dolayı roman, önce tüm Amerika’da oldukça devasa bir ilgi uyandırdı. Cinselliğe ve argoya hassas olan muhafazakâr Amerika bunu kaldıramadı ve 1960’ta Tulsalı bir öğretmenin kitabı öğrencilerine okutup, akabinde tutuklandıktan sonra tüm okullarda, aslında bana kalırsa çocukların okuması gereken romanlardan biriyken, 1982’ye kadar en çok yasaklanan kitaplardan biri haline geldi.

Yasaklanmasının nedenleri büyük olasılıkla cinsellikle ilgiligöndermeler, argonun, aile değerlerinin görece küçümsenmesi, yalan söylemenin yüceleştirilmesi ve sigara ile alkolü özendirme gibi gerekçelerdi. Üstüne üstlük, Issaquah kasabasında komünizmi özendirdiği gerekçesiyle 1978’de liselerde yasaklanmış.

Gelin görün ki, Çavdar Tarlasında Çocuklar yüzyılın en iyi kitaplarından biri sayılıyor. Ülkemizde, ilk defa 1967’de “L’Attrape-cœurs” adlı Fransızca çevirisinden “Gönülçelen” adıyla, Adnan Benk tarafından çevrilmiş; fakat yıllar sonra Yapı Kredi Yayınevi özgün başlığa yakın bir şekilde Coşkun Yerli çevirisiyle, “Çavdar Tarlasında Çocuklar” olarak yayımladı.

Roman, Holden Caulfield’ın derslerindeki başarısızlıklarından dolayı okuldan atılmasıyla başlar. Ailesine söyleyememiştir ve gizlice bir haftalığına -tatilden haftalar öncesinden- New York’a gelir. New York, birçoğumuz için tatlı büyük bir elma olsa da, Holden için kaba tabirle bir “hayat okulu” olmuştur.

Ergenliği sanki bir haftada bitirmiştir. Cinsel deneyim kazanmak uğruna, otelin bellboyundan dayak yer; anlaşılmak ümidiyle çocukluk arkadaşı Sally ile çıkmaya başlar fakat dobralığıSally’nin arkadaşlığından olmasına sebebiyet vermiş yahut candan güvendiği eski öğretmeni Bay Antolini’nin homoseksüel tavırları karşısında- yönelimleriyle zorlanarak hem büyük bir şehre hem insanlara güvenini tamamen kaybetmiş ve önceden de belirttiğim gibi bu güven kapılarını sadece kız kardeşi Phoebe kırabilmiştir.

Büyük bir çerçeveden bakacak olursak Salinger’in 1949’da yazdığı romanın dünyasıyla günümüz dünyası arasında pek de bir fark yok.

Hepimizin ya da abartmayacak olursak birçoğumuzun geçtiği yolları, genç zihinlerin tarafını tutacak şekilde alaycı ve yetişkinler yahut çevresine karşı eleştirel bir üslupla Holden Caulfield, büyük bir gençlik kümesi yerine konuşuyor.

Ayrıca yaşına göre küçümsenmeyecek bir kelime hazinesi var. On yedi yaşında, kendi dilini oluşturmuş bir genç. Tabi ki bunda en büyük faktörü onun yaratıcısı Salinger’dir. Hayattaki en özgün diller ve duygular, yaşamda edinilen hayal kırıklıları veya mutluluklardan kazanılır.

Salinger kitabı yazdığında 30 yaşında olabilirdi fakat bir yazar için zoru başardı: Bir gencin dünyasına tereyağından kıl çeker gibi inebilmek.

Son olarak da “Çavdarlar”ın öğrettiği bir hayat dersi de, insanın kendi kalabilmesi için mecburen anlaşılmamayı göze alabilir fakat onu anlayan en azından bir kişinin olduğunu da kafasından çıkarmaması gerektiğidir.

İsterseniz sözü Holden Caulfield’a bırakayım ve o benim yerime bitirsin: ““Bir kitabı okuyup bitirdiğiniz zaman, bunu yazan keşke çok yakın bir arkadaşım olsaydı da, canım her istediğinde onu telefonla arayıp konuşabilseydim diyorsanız, o kitap bence gerçekten iyidir. Ama öylesi pek bulunmuyor.”

 

Sunan/Yazan:  Y. Enes Altınok

Yapım: Preminger Kalem Dairesi

 

Yazar Hakkında

Preminger Kalem Dairesi

Editör Hesabı.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti