Buralar Hep Benim

MUHABBET BESLİYORUM

Hiç beklemediğim insanlardan,hiç beklemediğim şekilde güzel yorumlar geliyor yazılarımla ilgili,hepsine tek tek muhabbet besliyorum. Şuan 19 numaralı otobüsten bildiriyorum,şoför bey amca sana muhabbet beslemiyorum. Hoş değil,bu nedir yahu? Lys’de F1 pilotluğunu 100 kişiyle kaçırmış gibi bir hırs. Tamam sende makas atacaksın tamam,hocam çekilin şu adamın önünden de gönlünce bassın gazına. Neyse; sizlerden gelen kelimeler benim yazılarım için çok kritik. Eğer kelime vermezseniz,ben yine yazarım o ayrı ama eğer kelime vermezseniz işin heyecanı kaçar,sizlerle birlikte yazalım istiyorum,hürmetler.


 

GECE,GÜN,KİBRİT

Yaş 9, yeni nişanlanmışız. Polaroid fotoğrafta nasıl da mutluyuz. O bana gülüyor,ben ona gülüyorum. Zaten fotoğraflarda ne yapılır ki başka? Herkes güler. O fotoğrafın arka planında söz vermiştik birbirimize,gitme diye. O gitme dedi ya bana. Ben yaşımın dokuz oluşuna bakmadan verdim geceyi ateşe. Uzandım uzun ıslak çimlere. Tüm gece aydınlandı onunla. Geceme gün oldu birden. Bazıları onu güneşim sandı,yanıldılar. Onlar hep yanıldı. O sıradan yıldız değildi,güneş hiç. O benim kibritimin ateşiydi. Geceyi ateşe verdiğim kibritimin ateşi. Sadece ben yakabilirdim ancak kendiliğinden sönerdi. Onu önleyemezdim. Önleyemedim. Tüm kibritlerden nefret ettim. Yanan tüm şeylerden nefret ettim. İşte o gün gece uyumayı keşfettim. Tüm insanoğlu gece uyuyup gün boyu yaşayacaktı. Onsuz bilincimin açık oluşunu kaldıramazdım. Nişanımız çok güzeldi… legolarımdan yaptığım tacı yavaşça başına yerleştirmiştim,özenle. Gözleri orada parladı ilk defa,kör oluşuna isyan edermiş gibi parladı gözleri,beni görüyormuş gibi. Onun için hep geceydi,ne şanssızdı. Günün kendisi olmasına rağmen onsuzluğa mahkûmdu. İndirdi tacını kafasından yavaşça fısıldadı bana yıpranmış dudaklarından. “Kraliçen olamayacağım kadar karanlık bu dünya” bilmiyordu ki kralı olamayacağım kadar aydınlıktı oysa.

yeni

 

Kelimeleri veren Aybüke Şengül’e teşekkür ediyorum. Doruk bunu beğendi. 

 

ŞARAP,TUZAK,CİNAYET

 

Kusuruma bakma,zil zurna geldim. Saat geç oldu. Karanlıktı her yer,sığınırım sana dedim. Yapma ya,o kadar mı kötü kokuyorum. Tüm sokakları gezdim bu semtteki,yanlış anlama sevdiğimden değil. Seninle olan tüm anılarımı yakmak için. Her geçtiğim sokağın başına şarap döktüm,her anının bitişine içip yarısını da sana ayırdım. Yine gelmedin. Bak ben geldim. Olmadığını,olamayacağını bile bile geldim. 2 insan öldürdüm. Biri sırf bana bakıyor diye,diğeri ise sana ayırdığım şarabı içmek istedi diye. Bencilim bugünlerde. Sırf insanlar kendilerini özel hissetsinler diye gözlerinin içine bakıyorum. Bilmiyorlar ki o bakışlarımda ne küfürler ediyorum. Hepsini kafamda tek tek öldürüyorum. Ama en keyiflisi de dünyadaki en afilli cinayeti işlemek olsa gerek,anılarımın üstüne şarap döküp hepsini yaktım,işte en afilli cinayet buydu,hayallerimin;anılarımın katiliyim ben,hepsini yaktım.

yeni2

Gökyüzünde dağılışını izledim,gülüşlerini,ağlayışlarını,bakışlarını,sarılışlarını.Hepsini yaktım. Şarabın yanıcı,senin ise yakıcı olduğunu o gece öğrendim. Öğrendiklerimi hayatımın hiçbir yerinde kullanamadım,bunlar da beni pek cezbetmedi. Matematik hiç kullanmadım. Tarih ise benden bihaber. Tek öğrendiğim karalamak. Karalarım,bakarım. Karaladıklarımı insanlara sanat eseri diye satarım. Ama sen zaten bunları biliyorsun. Benden hep 2 adım öndeydin. Bu yüzden sana hiç dokunamadım. Arkanda bana bıraktığın tuzaklarınla uğraştım. Nedendi? Neden hep önümde olup bana omuz üstü gülümsedin? Neden hiç elimi tutmadın? Bak şimdi sırf sana dokunmak için kilometrelerce yürüdüm,arkamda şaraptan yanıklar bırakarak. Şarap yanığı yıllandıkça geçer mi?
Yoksa daha mı derine iner?

 

Kelimeleri veren Berna Karakaya’ya teşekkür ediyorum. Sakin olmasını temenni ediyorum.

Yazar Hakkında

Doruk Özdemir

96 doğumlu olup 90'ların sonuna yetişen bir gencimdir özelimde. İstanbul'da doğdum,büyüdüm. Sizleri İstanbul'un ara sokakları kadar karışık olan hayalgücümün ara sokaklarında gezdireceğim. Biraz gizem her zaman iyidir.

1 Yorum

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti