Bilimin İşleyişi Üzerine Kısa Bir Deneme

Geçen akşam bir yazı paylaştım,”İçim Ürperiyor Ya Evde Yoksan?” diye. Yazıda Evren’in büyüklüğü önemli bir yer teşkil ediyordu. Yani, galaksi sayısı,ne kadar yıldız olduğu gibi değerler…Yazıda bahsetmemiş olsam da yazıyı yazdığım sırada (iki gün önce) Gözlemlenebilir Evren’deki galaksi sayısını yaklaşık 100 milyar diye kabul ediyorduk, “100 ila 400 milyar” gibi yaklaşımlar olsa da 100-200 milyar gibi bir sayı mantıklı bir tahmin idi. Ta ki, son bir araştırmaya kadar.

Nottingham Üniversitesi’nden Christopher Conselice adlı bir profesörün liderliğinde ve Edinburgh Üniversitesi ve Leiden Gözlemevi’nden katılımcılarla 15 yıllık bir çalışma yapmışlar. Elimizde olan teleskop görüntülerini üç boyutlu bir şekilde incelemeyi başarıp, bir şekilde yeni matematiksel modellerle göremediğimiz galaksiler üzerine çıkarımlarda bulunup şu an bildiğimizin yaklaşık 20 katı kadar-2 trilyon- galaksi olduğunu bulmuşlar.

Evet.

Uzun yıllardır bildiğim bir bilgi yalan oldu bir araştırmayla. Bilim böyle işliyor: Hayatınız boyunca öğrendiğiniz şeylerin yalan olmasıyla.

Güzel olan da bu aslında.

Yanlışlıklara olan içten bir kabulleniştense doğruluğu keşfetme çabası.

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Oğulcan Cingiler

Şimdilik:
Bilim sever, safsatacı* bir safsata düşmanı ve sarkastik bir arkadaş.
(*:Hatasız kul olmaz.)

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti