Bi’ Küçük MFÖ Meselesi

Ele Güne Karşı Yapayalnız Kalınmaz!

Biz onlar sayesinde ele güne karşı yapayalnız kalınmaması gerektiğini, sevdiğimiz için sabah erken saatlerde çiçek pazarından sarı laleler almayı ve yine onlar sayesinde gözyaşlarımızın bittiğini sananlara tam aksini gösterdik.

Çocukluğumuzdan itibaren her yaşantımızın içinde onları en güzel anlarımıza sakladık. 65 senesinde tanışan Fuat Güner ve Mazhar Alanson dostluğu sayesinde bugünlere kadar uzandı onların maceraları. Macera demekte hak vereceksiniz çünkü onların bugün ki beraberlikleri müzik piyasasının çetrefilli yollarında epeyce çalkalanmış. Mazhar-Fuat ikilisi olarak karşımıza çıkıp daha sonra Özkan’ın da aralarına dahil olmaları sürecinde araya başka isimler girmiş hatta farklı gruplar olarak karşımıza gelmişler. Bir zamanlar İpucu Beşlisi olarak Ayhan Sicimoğlu, Galip Boransu isimleriyle bir araya gelerek Türkiye’nin ilk klibi olarak da sayılan Heyecanlı şarkısıyla dinleyenleriyle buluştular. Tabi bu onların müzik piyasasında isimlerinin ilk duyuluşu değildi. Ondan önce de başarısız bir 45’lik denemesi yaşamışlardı pek çok sanatçı gibi. İpucu Beşlisi dağıldıktan sonra ekipteki sanatçılar müzik kariyerlerine solo olarak devam ettiler. Fakat Mazhar-Fuat-Özkan üçlüsü yine bir araya gelerek müzik piyasasında yeniden tutunmaya çalıştılar. 84 senesinde ilk albümleri Ele Güne Karşı’yı çıkarttılar. Dört defa Eurovision Şarkı Yarışmasına katılıp iki defa Türkiye’yi temsil ettiler. Belki şarkılar yarışmada çok büyük başarılara imza atamadı ama Türk halkı tarafından sevildi ve hala neşeli anlarımızın birer parçası oldular. Hepimizin bildiği Tam Ortasındayım bu yıllarda No Problem albümüyle çıkmıştı.

80’lerde ilk albümleri Ele Güne Karşı, Peki Peki Anladık, Vak The Rock ve No Problem albümlerini çıkartan grup müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştırmayı başarmış oldu. 90’da hepimizin duyduğunda yüzünü gülümseten içinde Ali Desidero ve Mecburen şarkılarının olduğu Geldiler albümüyle biraz da farklı tarz denemeleriyle karşımıza çıktılar.

Agannagan’dan Agu’ya

https://www.youtube.com/watch?v=PeSl1_Hu_pM&feature=youtu.be

Yine 92’de eleştirel şarkıların olduğu Agannagan albümünü ve Dönmem Yolumdan albümünü çıkardılar. 95’te Mazeretim Var Asabiyim Ben albümünü çıkardılar ve grup olarak müzik kariyerlerine bir es verdiler.Grup dağılmamıştı lakin bu albümlerden sonra Mazhar ve Özkan sinema, televizyon alanlarına yönelirken Fuat müzik kariyerine devam etmişti. Uzun bir aradan sonra 2003 senesinde içinde Ele Güne Karşı ve Yalnızlar Garı şarkılarının düzenlenmiş halinin olduğu bir single ile sevenleriyle tekrardan buluştular. 2006’da çıkış şarkısı Sarı Laleler olan AGU albümünü çıkarttılar.

https://www.youtube.com/watch?v=MYpyc8w1wFI

Albümde Özkan Uğur’un G.O.R.A filmi için söylediği Olduramadım parçası da yer alıyordu. 2011 yılında çıkış şarkısı Hep Yaşın 19 olan Ve MFÖ albümünü çıkarttılar. Uzun ve yorucu bir müzik kariyeri yaşayan grup elbette ki arada dağılma tehlikeleri yaşamadı değil. Magazin sayfalarını dolduracak kadar çalkantılı olaylar yaşasalar bile yine de dağılmayıp sevenlerinin karşısına her zaman MFÖ olarak çıktılar. Türk rock müziğinin temel taşlarından biri olarak sayılabilecek olan grup 7’den 70’e herkes için özel bir yere sahip.

Bunlar da özleyenler ve uzun zamandır dinlemeyenler için geliyor.Keyifli dinlemeler sayın Preminger…

Sakın Gelme

Gözyaşlarımızı Bitti Mi Sandın?

Her Şey Çok Güzel Olacak-Bir Zamanlar Fırtınalar Estirirdim

 

Yazar Hakkında

Derya Dönmez

1994 senesinde İstanbul’da doğdum. Şu an İstanbul Ticaret Üniversitesinde sosyoloji okuyorum. Türk ve dünya müziği konularında elimden geldiği kadarıyla sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti