8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

8-mart-dunya-emekci-kadınlar-gunu

Basmakalıp sözlerin ötesine hiçbir zaman gidemediğimiz “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”. Üzerine çok şey yazıldı çok şey söylendi. Neden emekçi kadınlar günü olduğunu birçok kez dile getirdik. Sanayi Devriminin getirilerine ve daha çok götürülerine baş kaldıran kadınların direnişidir 8 Mart.

O günden bu güne ne değişti diye düşünürseniz gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki hiçbir şey değişmedi. Değişen tek şey teknolojinin sömürü dünyasına katkısı oldu. Emekçi kavramının üzerinde çok duruldu. Evde boş boş oturan kadınların günü değildir dendi. Affınıza sığınarak söylüyorum ama palavradan başka bir şey değildir bunu söylemek.

Aylarca canının içindeki cana sahip çıkıp senelerce onunla beraber yaşama tutunan kadınları bir kalemde böylesine boş boş oturuyor diye silip atmak doğru değildir. Emekse her şeyin başlangıcını sağlayan nokta bu emektir. İlla fabrikalarda alın teri akıtmak veya plazalarda koşturmak değildir emek. Çocuğunu büyütmek için çocuğuyla birlikte kendini geliştirmek için emek harcayan annelerin de günüdür bu gün.

Ardı arkası kesilmeyen taciz, tecavüz, şiddet haberleri ve arkasını kovalayan intiharlar. Neden böyle olduğunu hiç sorgulamadığımız sadece üzerine oturup yorumlar yaptığımız kadınlardan bahsediyoruz.

Feminizmden dem vurup sonra da kulaklarımızı tıkıyoruz. Kadın olmanın emekçisi, emekçi olmayanı yoktur. Kadın olmak kadın olmaktır. Evde kocasına hazırladığı yemek beğenilmediği için dayak yiyen kadınla, hastasının yakınları tarafından linç edilen doktor arasında hiçbir fark yoktur. Ruhunun derinlerinde açtığımız yaralar aynıdır. “Vah vah”, deyip dizlerimizi dövüp sonra da arkamızı dönüp gidiyoruz. Sanki kendi başımıza gelme ihtimali yokmuşçasına.

İşin özü, güzel dostlarım insan olabilmenin bile zorlaştırıldığı bu dünyada kadın olmak inanın insanın yaşama sevincini göğüs kafesinden söküp alıyor. Bu yüzdendir ki, söz gelimi ne iş yapıyor olursa olsun dünya üzerindeki bütün kadınlar emekçidir çünkü bir yaşam mücadelesinin içine gark olmuş vaziyetteyiz. Elbet bir gün cinsiyeti olmayan bir topluma uyanacağız. Güneş bütün samimiyetiyle bizlere selam ederken hep beraber sokaklarda kahkahalar atacağız. Güzel gülüşü yüzünden hiç eksik olmayan bütün kadınların “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlu olsun.

Yazar Hakkında

Derya Dönmez

1994 senesinde İstanbul’da doğdum. Şu an İstanbul Ticaret Üniversitesinde sosyoloji okuyorum. Türk ve dünya müziği konularında elimden geldiği kadarıyla sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti