1+1 Kaç Eder?

 Basit bir soru;

Evet sevgili Preminger okuyucularım. Geçen hafta sizlere ”basit” bir soru sormuştum. Umarım sorunun cevabını bulmuşsunuzdur. Bu hafta yeni bir soru ile karşınızdayım. Bu sorular gün geçtikçe daha basit bir hal alırken aslında daha da zorlaşacak. Neden mi? Bilmem, sadece sizleri biraz zorlamak istiyorum sanırım. Çünkü sınırlarınızı ne kadar zorlarsanız sonuca ulaşmaya o kadar yaklaşırsınız. Evet gelelim sorumuza. Birinin geçmişine gitmek ne kadar zor olabilir sevgili Premingerler? Ya da şöyle sorayım; 1+1’in 1 ettiğini görmek ne kadar zor olabilir?

Jeanne ve Simon’un hikayesinden yola çıkıyoruz bu hafta. Bir arayışın içerisine girip geçmişe gidiyor bu iki kardeş. Annelerinin geçmişine. Peki birinin geçmişi ne kadar karanlık olabilir? Ne kadar acı verici olabilir? İşte tüm bu soruların cevabı son sahnede saklı. Başlarda biraz yavaş ilerleyen film, dakikalar geçtikçe izleyiciyi daha çok etkisi altına almayı başarıyor. Denis Villeneuve’nin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği ”Incendies” filmi birçok dalda ödüle layık görüldü. Normalde bu kadar teknik bilgi vermek pek tarzım değil fakat bu seferlik böyle bir ayrıntı vermek istedim. Geçen hafta önerdiğim eğlenceli vakit geçirtecek filmden sonra bu hafta sizleri biraz bunalıma sokabilirim. Bu yüzden şimdiden özür diliyorum.

   Devam edelim;

Mavi Sakal masalını biliyor musunuz sevgili Premingerler? Bilmeyenler için kısaca özetleyecek olursak; Mavi sakallı bir kral var, bu kral evlendiği bütün kadınları öldürüyor. En son bir kadınla evleniyor ve onu da öldürecekken kadının kardeşleri gelip kralı sırtından vuruyorlar. Şimdi bu masal mutlu sonla mı bitmiş oluyor yoksa mutsuz sonla mı? Aslında bu sorunun tek kelimelik cevabı (evet veya hayır ,açıklama olmadan, sadece cevap) ile kendinizi birine anlatabilirsiniz. Tabii biraz da karşıdaki kişinin anlama yeteneğine bağlı.

Neden bu soruyu sorduğuma veya bu masaldan bahsettiğime ve filmle ne gibi bir kesişim noktası olduğuna gelecek olursak, aslında bu iki konunun yani film ile masalın birbiriyle hiçbir alakası yok. Kesiştikleri hiçbir nokta da yok. Sadece benim kafamda yarattığım evrende ikisi birbirini tamamlıyor. Ama bu başka bir yazının konusu. İçinizden bazıları belki hem filmi izler hem masalı okur. Bu kişiler için birkaç hafta sonra tekrar bir yazı ya da ufak bir not ve kafamın içindeki evrende geçenleri paylaşacağım. O zamana kadar mutlu kalın. Ayrıca filmi izleyip masalı okuduktan sonra dinlemeniz için şuraya da bir şarkı bırakıyorum. Huzurlu günler sevgili Premingerler.

 

 

Yazar Hakkında

Ezgi Nostra

''1996 yılını sonunda yakalamış,kasım ayında gözlerimi dünyaya açmıştım. Sonra büyüdüm,büyüdükçe okudum,yazdım,dinledim,izledim. Şimdilerde ise artık sıranın paylaşmaya geldiğini düşünmekteyim. Neden olmasın?''

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Preminger Youtube’da

Preminger Instagram’da

Preminger Twitter’da

Preminger’de Dinleti